Urlus-säätiön yksi tämän vuoden tukiensaajista on Digirauha ry. Digirauha ry perustettiin syyskuussa 2024 rakentamaan lasten ja nuorten digitaalisen kasvurauhan mahdollisuuksia ja edistämään laajasti lasten teknologista turvallisuutta.
Perustajajäsenet ovat itse sekä vanhempia omine kokemuksineen lasten ja nuorten digikulttuurista että eri alojen ammattilaisia.
Haastattelimme Riikka Ihamuotilaa Digirauha ry:stä. Hän on Digirauhan yksi neljästä perustajasta.
Äitinä hänellä on kokemus oman lapsen digikäyttäytymisestä. ”Kuulin, että 12-vuotiaana poikani oli nähnyt sosiaalisessa mediassa niin pahan väkivalta videon, että kaverit alkoivat oksentaa. Poika ei puhunut kokemuksestaan mitään kymmeneen vuoteen, mutta video on jättänyt syvän jäljen.
–Poikani kertoi vasta yli 20-vuotiaana lapsena sosiaalisessa mediassa näkemästään videosta ja siitä, ettei pysty unohtamaan tuota näkemäänsä silmitöntä väkivaltavideota. Ajattelin, että tällainen on saatava loppumaan.
Näin on käynyt liian monille lapsille. He joutuvat digiväkivallan ja -seksuaalisuuden uhreiksi, odottamatta ja tietämättään. Jäljet voivat tuntua koko elämän.
Urlus-säätiö lähti tämän tärkeän asian tukijaksi jo toista vuotta peräkkäin.
–Avustus on paitsi merkittävä summa, niin myös henkinen kannuste työssämme lasten ja nuorten digirauhan rakentamiseen, Riikka Ihamuotila kiittelee.
Me emme saa menettää keskusteluyhteyttä lapsiin ja nuoriin.
Uskomme, että digitaalisen kasvurauhan rakentamiseen tarvitaan mukaan kaikkia: kukaan ei voi tehdä muutosta yksin, mutta jokainen voi edistää muutosta omalla tahollaan.
Kutsumme mukaan eri toimijat suojelemaan lasten ja nuorten oikeuksia, luomaan digirauhallisen kasvuympäristön ja edistämään lasten ja nuorten fyysistä, henkistä ja kognitiivista hyvinvointia.
Tavoitteenamme on luoda yhteisöjä ja yhteisöllisyyttä digirauhallisemman elämän tueksi
Rakennamme työkaluja ja tuemme erilaisia toimia digirauhallisemman elämän ja arjen edistämiseksi perheissä ja laajasti lasten ja nuorten elämässä. Olemme mukana verkostoissa ja tuomme myös itse erilaisia tahoja yhteen aiheen äärelle.
Urlus-säätiöltä saamamme avustuksen turvin tulemme lisäämään tietoisuutta asian tärkeydestä ja tekemään tutkimuksen tekoälyn viihdekäytöstä. Jatkuvana työnä pyrimme samaan lasten ja nuorten digirauhan rakentamiseen yhteiskunnallisia päättäjätahoja mukaan.
Haluan kiittää Digirauha ry.n puolesta tästä haastattelusta ja Urlus-säätiön hallitusta meidän tukemisesta. Lisää tietoa meistä osoitteesta: www.digirauha.fi



